www.eprace.edu.pl » wikipedia » Wikipedyści (polscy) - charakterystyka » Ile?

Ile?

Ile osób tak naprawdę zajmuje się redagowaniem Wikipedii? Z pewnością trudno jest o podanie dokładnego wyniku ze względu na otwarty charakter i niezwykłą łatwość edytowania haseł w tej encyklopedii.

Według statystyk dostarczanych na bieżąco przez angielską wersję Wikipedii od momentu powstania polskiej Wikipedii wkład w postaci przynajmniej dziesięciu edycji artykułów wniosło 445 osób . Z tego ok. 1/3 została z Wikipedią do dziś - bowiem wg statystyk w czerwcu 2004 w polskiej Wikipedii było 182 aktywnych autorów (takich, którzy w ciągu miesiąca przynajmniej 5 razy edytowali artykuł), z tego 48 osób zyskało status "bardzo aktywnych", mając na swoim koncie ponad 100 edycji. O stosunkowo dużej rotacji może mówić fakt, iż każdego miesiąca do Wikipedii przybywa ok. 30 nowych osób, a liczba wszystkich autorów nie zawsze rośnie - przykładowo w kwietniu 2004 roku przybyło 28 nowych autorów, natomiast liczba wszystkich aktywnych Wikipedystów zmalała z 127 do 125. Znaczy to, że w ciągu miesiąca odeszło (lub zrobiło sobie przerwę od Wikipedii) 30 autorów.

Jak twierdzi jeden z weteranów polskiej Wikipedii, będący w niej od momentu powstania - Beno, prawdziwie aktywnych osób, i takich, na których można liczyć, że naprawdę zależy im na rozwoju Wikipedii jest ok. 30, z czego ok. dziesięciu "stałych bywalców, będących na Wikipedii od początku istnienia i mocno trzymających się cały czas".

Dla Beno, którego liczba edycji w ciągu miesiąca przekracza 500, jak i dla innych weteranów, liczba edycji w ciągu miesiąca nie jest głównym, a na pewno nie jedynym kryterium mówiącym o wkładzie autora w Wikipedię. Są osoby, które mają dużą ilość edycji, ale każda taka edycja to zaledwie podlinkowanie czegoś, lub drobna literówka. Inne osoby z kolei rzeźbią godzinami jeden artykuł. Jedna osoba wpisuje to co pamięta, lub gdzieś przypadkiem zasłyszała, a druga będzie przekopywać się przez 20 źródeł, aby upewnić się do co literki w nazwisku. Tak więc ilość edycji daje jedynie bardzo ogólne wyobrażenie o rzeczywistym wkładzie pracy. Ponadto jedni piszą od razu na czysto (jedna edycja), a inni wciąż coś jeszcze poprawiają w pracy zapisanej przed momentem i robi się niechcący duża statystyka - twierdzi Beno. Podobnie jest z ilością nowych artykułów tworzonych przez danego Wikipedystę. Wiele osób zaczyna hasło jakimś banalnym wpisem, a potem inni, niejako zmuszeni, kontynuują dany artykuł zapisując go bogatą treścią. Jeszcze inna rzecz ma miejsce, gdy ktoś dużym nakładem pracy pisze artykuł pod złą nazwą, a następnie inna osoba ten artykuł kasuje, a zawartość przenosi do poprawnej nazwy. Tak więc niezmiernie trudno jest ocenić wkład osób na podstawie ich statystyk. Potrafią to zrobić osoby takie jak Beno, czyli będące na Wikipedii od dawna, na podstawie swojego doświadczenia i obserwacji ich pracy. Dlatego dla Beno ludzie "prawdziwie aktywni" to niekonieczne autorzy mający po 100 edycji w ciągu miesiąca lub więcej, lecz "ludzie będący tu na tyle długo, że przeszli niejeden kryzys, mający pewność, że to jest to, o co chodzi, są głęboko i trwale zaangażowani w projekt, co m.in. objawia się coraz rzadszym tworzeniem nowych artykułów a częstszym poprawianiem istniejących, lub też reorganizowaniem treści, czyli działaniem już nie na poziomie artykułów, ale na poziomie struktury całości encyklopedii; ludzie, dla których to nie jest przygoda, tylko stałe hobby."komentarze

Dlaczego nie ma daty przy pracach? zadnych odnosnikow.. kiedy zostal napisany artykul?

skomentowano: 2013-04-23 15:02:26 przez: mini

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.